Lektura nie musi być nudna !

Czy lekturę można zamknąć w pudełku po butach? Wydaje się to Wam dziwne? Otóż dla naszych kreatywnych dzieci nie było w tym nic zaskakującego…

Dzieci z klasy 1-3 z chęcią zabrały się za czytanie książki pt. „Zaklęcie na W”, której akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej.
Każdy umieścił w swoim pudle przedmioty i rysunki, które kojarzą mu się z przeczytaną lekturą. Pomysły były bardzo oryginalne. Dzieci z dumą prezentowały swoje prace i tłumaczyły symbolikę tego co umieściły we wnętrzu pudełek.
Rysowaliśmy również fragmenty książki, które najbardziej nas poruszyły oraz zilustrowaliśmy je.
Kolejnym etapem było spotkanie z naszym historykiem, który wraz z dziećmi przeniósł się w czasy II wojny. Pytań było wiele, ale pan Robert miał godnych podziwu pomocników, którzy przyszli na zajęcia z ogromną „porcją” wiedzy historycznej. Otóż dzieci zainspirowane treścią książki przygotowały wcześniej notatki dotyczące walczących ze sobą stron oraz życia w wojennej Polsce.
Bardzo emocjonującym wydarzeniem było wcielenie się w rolę pisarza i tworzenie wypowiedzi pisemnych dotyczących dalszych losów bohatera lektury.
Z zaciekawieniem czytaliśmy również wywiad przeprowadzony z Władysławem Dusiewiczem (bohaterem lektury) w 2009 roku. Był on inspiracją do przeprowadzenia rozmów z żyjącymi jeszcze prababciami i pradziadkami, którzy pamiętają czasy wojny. Dzieci słuchały zapisów tych rozmów z zapartym tchem.

Jedno jest pewne: te lekturę zapamiętamy na długo! Wywarła ona bowiem na nas wszystkich niesamowite wrażenie.